29. maja, 2025
Dan odprtih vrat RRA Zasavje: Skupnost za prihodnost in priložnosti v Zasavju
Pretekli teden smo gostili dogodek Dan odprtih vrat RRA Zasavje s točko Europe Direct Zasavje in Potujočo pisarno evropskih sredstev: Skupnost za prihodnost in priložnosti v Zasavju. V prostorih Glasbene šole Zagorje se je zbrala razvojna skupnost, ki so jo sestavljali predstavniki različnih ministrstev, občin, nevladnih organizacij, javnih zavodov, podjetij in razvojnih institucij.
Udeleženci so lahko pridobiti konkretne informacije o razpisih povezanih s prihodnostjo regije in aktualnih možnostih evropskega financiranja razvojnih projektov iz področja gospodarstva, turizma, energetike, Novega evropskega Bauhausa in lokalnih razvojnih iniciativ. Dogodek je bil priložnost za razmislek o razvoju regije, aktivaciji regionalne razvojne skupnosti in usklajevanju razvojnih interesov.
Otvoritev z mislijo na prihodnost regije
Dogodek se je začel v čudovitem ambientu koncertne dvorane, kjer je udeležence pozdravila direktorica RRA Zasavje mag. Anja Šerc. Dogajanje je povezovala Klavdija Operčkal, ki je k besedi povabila tudi župana občine Zagorje ob Savi, Matjaža Švagana, sledil je nagovor državnega sekretarja mag. Marka Koprivca. Ta je podrobno predstavil pomen kohezijske politike kot več kot le sistema za delitev evropskih sredstev.
“Gre za naložbo v našo prihodnost, naložbo v kakovost življenja, pomemben mehanizem, ki spodbuja solidarnost znotraj Republike Slovenije kot znotraj Evropske unije.”
V tem duhu kohezijska politika ni le vir sredstev, temveč tudi družbena zaveza za boljšo in bolj uravnoteženo prihodnost. Je ključni mehanizem za zmanjševanje razlik med regijami in povezovanje držav znotraj EU. Zasavje je označil kot izjemen in svetel primer uspešnega črpanja sredstev iz Sklada za pravični prehod, kar je dobra osnova za nadaljnji razvoj regije, ki je šla skozi težaven družbeno-ekonomski proces tranzicije.
Mag. Anja Šerc je nadaljevala z vsebinskim razmislekom o razvojnih izzivih in priložnostih regije. Poudarila je, da je v pripravi regionalnega razvoja ključno prepoznati prave potrebe okolja, saj te predstavljajo osnovo za uspešne projekte in konkretne spremembe. Ob tem je izpostavila pomen kohezivnosti, ki povezuje in dela regije močne ter hkrati prinaša vrednote, ki so tudi odmev širšega evropskega razvojnega vala Novega evropskega Bauhausa, t.j. lepota, trajnostnost, vključenost in regijska dimenzija – skupnost. Vrednote so lahko tudi tisti povezovalni element skupnosti, ki lahko podpre naslednji razvojni korak Zasavja, ki kot najmanjša regija v Sloveniji nujno potrebuje vključevanje v regijske in medregijske projekte, da ohrani konkurenčnost in uspešnost na evropskih razpisih.
Opozorila je na strukturne izzive regije – starajoče prebivalstvo, dnevne migracije, potrebo po nadgradnji infrastrukture in še vedno podpovprečne ekonomske kazalnike. Poudarila je nujnost usmeritve v projekte, ki bodo imeli regijski potencial. Izpostavila je štiri priložnosti, in sicer trajnostni turizem, ki bo krepil regionalno odpornost, razvoj energetske samozadostnosti, krepitev infrastrukture in aktivacijo javnega življenja.
“Majhnost regije lahko pomeni tudi pilotno pozicijo v Evropi – kako se lahko stvari delajo na drugačen način – kot Evropa potrebujemo nove načine, da se lahko soočamo z vsemi krizami, ki nas obdajajo. Zato se bomo še naprej povezovali na tak način kot se povezujemo danes.”
Strokovni poudarki in predstavitve razvojnih priložnost
V osrednjem delu dogodka so sledile tematske predstavitve strokovnjakov iz različnih resorjev, ki so vsak s svojega področja predstavili aktualne razvojne možnosti za Zasavje:
Mag. Alenka Marovt, je v svoji predstavitvi poudarila, da ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v letošnjem letu več kot polovico vseh razpoložljivih sredstev namenja podjetništvu, pomemben del pa tudi razvoju in inovacijam ter gospodarskemu prestrukturiranju premogovnih regij. Predstavila je pregled sredstev, ki so na voljo v letu 2025 – tako povratna, nepovratna kot kombinirana – ter se osredotočila na aktualne razpise. Ob tem je posebej izpostavila konkretne instrumente podpore, njihove ciljne skupine in pogoje za prijavo, s čimer je udeležencem ponudila jasen vpogled v priložnosti, ki jih ponujajo aktualni razpisi.

Aktualno: predstavitev razvojnih sredstev za gospodarstvo v 2025 (28.maj spletna predstavitev OZS)
Uroš Habjan iz Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je predstavil možnosti financiranja projektov energetskega prehoda, ki so za regijo z energetsko preteklostjo in s tem prihodnostjo še posebej pomembni.

Aktualno: razpisi MOPE
Tit Neubauer z Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je na preprost, razumljiv način predstavil pobudo Novi evropski Bauhaus kot transformativno orodje za razvoj trajnostnega in vključujočega bivalnega okolja. Poudaril je, da majhnost regije, kot je Zasavje, lahko pomeni prednost, saj omogoča boljše povezovanje med deležniki. Enako kot direktorica RRA Zasavja pove, da je skupnost bistvo NEB in je njegovem mnenju priložnost za regijo z rudarsko dediščino, da ustvari edinstvene zgodbe in projekte, ki presegajo lokalne okvire. Posebej je izpostavil odprtost raziskovalnih institucij za vključevanje v pripravo projektov.

Aktualno: Pobuda Novi evropski Bauhaus – NEB Facility
Maša Kovač iz LAS Zasavje je opozorila na pomen lokalno vodenega razvoja, katerega osrednji cilj je spodbujanje celovitega in uravnoteženega razvoja lokalnih območij po načelu »od spodaj navzgor«. Poseben poudarek je namenjen manjšim, lokalnim projektom, ki imajo neposreden učinek na kakovost življenja v lokalnem okolju.
Aktualno: LAS
Mojca Štepic, direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije, je predstavila primer dobre prakse turistične preobrazbe Rudnika Sitarjevec – primer kako dediščina lahko postane del razvoja, turizma in identitete. Obenem je izpostavila tudi izzive, s katerimi se soočajo dediščinski projekti.

Za inspiracijo: Rudnik Sitarejvec Litija
Pester spremljevalni program in promocija regijskih projektov
Vzdušje dogodka so dodatno obogatile naše stojnice, ki smo jih izvedli kljub slabemu vremenu, v krasnem ambientu galerije Medija, ki jo je krasila aktualna razstava umetnice Nuše Smolič. Na stojnicah smo skozi prijetno druženje predstavili projekte in razvojne priložnostih.
Stojnica točke Europe Direct Zasavje je nudila informativno gradivo in odgovore na vprašanja v zvezi z Evropsko unijo, njenimi politikami, možnostmi vključevanja ter aktualnimi evropskimi programi.
Center za pravični prehod Zasavje je skupaj s projektom H2GreenFUTURE in v povezavi s predstavitvijo Regionalnega prostorskega plana Zasavja predstavil, kako se Zasavje pripravlja na prihodnost z razvojem vodikovih tehnologij, nizkoogljičnih rešitev in celovitimi prostorskimi usmeritvami.
Regijski center mobilnosti Zasavje je prikazal svoje aktivnosti na področju trajnostne mobilnosti, vključno z načrtovanjem prometne infrastrukture, krepitvijo javnega prevoza in lokalnimi ukrepi za zmanjševanje okoljskih vplivov prometa. PONI Zasavje je poleg informacij o podpori podjetništvu omogočil tudi predstavitve udeležencev programa, katerih izdelke so obiskovalci lahko spoznali in kupili – s poudarkom na lokalni ustvarjalnosti in podjetnosti.
Zaključek ob kulinariki in novih povezavah
Ob zaključku so udeleženci dogodka uživali v zasavskem ‘krožnem’ meniju, ki so ga pripravili mladi kuharji Srednje šole Zagorje, kar je še dodatno poudarilo pomen vključevanja lokalnih izobraževalnih ustanov v regijski razvoj.
Pogled naprej: skupna misija za prihodnost Zasavja
Dogodek je ponovno potrdil, da je Zasavje primer dobre prakse pri črpanju sredstev Sklada za pravični prehod in iz Dogovora za razvoj regij, ki oba predstavljata trdno osnovo za iskanje novih razvojnih priložnosti in premišljeno nadgradnjo že obstoječih virov. Pomembno je, da že obstoječe razvojne vire poznamo, razumemo in povežemo v drzno regijsko razvojno ambicijo. Pomemben razvojni poudarek je že pred dogodkom zaznamovalo tudi delovno srečanje odborov Razvojnega sveta regije, katere člani so pomemben organ regionalnega razvoja in s tem kakovosti življenja v tej skupnosti. Na srečanju namenjenemu predstavitvi iniciative oblikovanja Regionalnega regenerativnega programa, so članice in člani odborov odprli dialog o tem, kako lahko Zasavje svojo prihodnost oblikuje na podlagi drznih in merljivih lokalnih misij, utemeljenih na jasno prepoznanih priložnostih, izzivih in skupnih vrednotah. Znanje iz načrtovanja regionalnega razvoja bo RRA Zasavje krepila v programu Territories in Action, ki ga izvaja Skupno raziskovalno središče Evropske komisije.
Z dogodkom je Zasavje pokazalo, da se razvija kot skupnost s ciljem ustvariti vključujočo, trajnostno in povezano regijo.
Aktivnost Centra za pravični prehod je sofinancirana s sredstvi Sklada za pravični prehod.